latinica  ћирилица
24/10/2014 |  12:14 | Autor: SRNA

Kuzmanović: Svima je potreban "novi Balkan" i integracije ka EU

Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović rekao je da Srpska ulaže maksimalne napore da budu ostvareni mir i stabilnost, ističući da se to vidi jer je Srpska ekonomski stabilniji dio u BiH.
Međunarodna konferencija u Beogradu - Foto: SRNA
Međunarodna konferencija u BeograduFoto: SRNA

"Ima dosta onih koji bi željeli da destabilizuju Srpsku, ali time oni zaboravljaju da se, de fakto, destabilizuje i BiH", izjavio je Kuzmanović u Beogradu, gdje učestvuje na međunarodnoj konferenciji o pomirenju, toleranciji i ljudskoj bezbjednosti na Balkanu "Novi Balkan i EU - mir, razvoj i integracije".

On je rekao da u BiH postoji mir, ali da je taj mir "krhak" i da bi trebalo učiniti sve da on bude produžen jer "nikome u BiH nije do rata ne samo u bliskoj budućnosti, nego i trajnije".

Kuzmanović je istakao da je uvjeren da rukovodstvo Srpske ide pravim putem koji će Republiku Srpsku stabilizovati kao dio dejtonske BiH, ali i obezbijediti put prema EU. Napominjući da je Balkan uvijek bilo trusno područje, ne samo geografski i prirodno, nego i politički, Kuzmanović je rekao da je svima potreban "novi Balkan", odnosno trajniji mir i razvoj, kao i integracije prema EU.

"Mi ćemo učiniti sve da se ostvari barem prvi korak na pozitivnom putu, da barem teorijski postavimo da će Balkan biti zona mira, razvoja i integracije", rekao je Kuzmanović.

Ambasador BiH u Srbiji Ranko Škrbić je na ovoj konferenciji ocijenio da je pitanje mira, reintegracije i ulaska u EU tema koja zaokuplja ne samo BiH, nego i cijeli region. Podsjećajući da je juče prisustvovao neformalnom sastanku ministara iz regiona u Beogradu o sličnoj temi, Škrbić je rekao da zemlje zapadnog Balkana koje nisu članice EU pokazuju da zajedno rade na tome da postanu članice Unije.

Deseta međunarodna konferencija o pomirenju posvećena je pitanjima mira, razvoja, međunacionalnih i međuvjerskih odnosa, kao i regionalnog i međunarodnog integrisanja, a akcenat je na strategiji proširenje EU, na putu zemalja Balkana prema EU.

Na skupu učestvuje 300 istaknutih naučnika, političara i diplomata iz skoro svih dijelova svijeta, predstavnika diplomatskih misija i vjerskih zajednica iz regiona, kao i iz međunarodnih organizacija.