latinica  ћирилица
15/09/2018 |  07:45 ⇒ 22:38 | Autor: RTRS

Obilježen Dan poginulih i nestalih (FOTO)

Služenjem parastosa poginulim borcima i civilima, u Hramu Hrista spasitelja u Banjaluci počelo je obilježavanje Dana nestalih i poginulih u odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske.
Obilježavanje Dana nestalih i poginulih- parastos - Foto: SRNA
Obilježavanje Dana nestalih i poginulih- parastosFoto: SRNA

Prethodno je u dvorištu Hrama Hrista Spasitelja otvorena izložba "Opomena", koja govori o stradanju Srba od 1991. do 1995. godine, koju organizuje Republička organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila zajedno sa Republičkim centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

Položeni su vijenci na spomenik poginulim borcima na groblju "Sveti Pantelija".

Vijenci su položeni i na Spomen-kosturnicu na Novom groblju u Banjaluci.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović istakao je da se ovaj dan obilježava kako bi se javnost podsjetila o stradanju Srba na prostoru BiH.

"Mi i dalje tragamo za više od 25 odsto od ukupnog broja nestalih iz Republike Srpske. To je neshvatljivo, jer je navodno bila maksimalna podrška za traženje nestalih od međunarodnih i domaćih faktora", rekao je Mitrović.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je danas da se 23 godine nakon završetka rata u BiH još traga za 1.662 srpska borca i civila, te da srpski narod treba da nađe način da Institut za nestala lica BiH počne efektivno da radi ili da bude raspušten.
Savanović je napomenuo da identifikacija nije dovedena do kraja zbog određenih opstrukcija koje dolaze od Instituta za nestala lica u BiH.

Na nama je da to napravimo efektivnim. Ako ne uspijemo onda treba taj institut raspustiti", rekao je Savanović novinarima u Banjaluci poslije polaganja vijenaca na spomenik poginulim borcima na groblju "Sveti Pantelija", povodom obilježavanja Dana nestalih i poginulih u odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske.

On je uvjeren da će, nakon oktobarskih izbora, ljudi na određenim pozicijama "uozbiljiti stvar" i porodicama nestali i poginuli olakšati muke i omogućiti im da svoje najmilije sahrane na dostojanstven način.

Savanović ukazuje da je za postojanje ovog problema odgovorna institucija na nivou BiH zadužena za traganje nestalih, koja se nije potrudila da ga riješi.

"Do početka 2008. godine Kancelarija za nestala lica na nivou Republike Srpske je uspješno to radila i identifikovala sve nestale i poginule, ali je nažalost na nivou BiH donesena odluka da se osnuje Institut koji nije opravdao povjerenje, posebno kada je riječ o srpskim žrtvama", rekao je Savanović.

On očekuje da će nakon izbora aktivnosti koje se odnose na traganje za nestalim licima biti prenesene u nadležnost Republike Srpske.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić napomenuo je da je dogovorena reforma Instituta za nestala lica BiH, te da su usaglašeni i određeni stavovi po tom pitanju, ali da taj dokument nikada nije ugledao svjetlost dana u Savjetu ministara.

"Više od tri godine taj dokument stoji i ne usvaja se. Mi smo očekivali da je način i put kako bi se obezbijedilo veće učešće institucija Republike Srpske kroz proces odlučivanja unutar Instituta, jer je on u potpunosti pod kontrolom Međunarodne komisije za traženje nestalih i Bošnjaka", rekao je Kojić.

On smatra da je, s obzirom da to nije prošlo, potrebno nakon izbora podnijeti inicijativu za ukidanje Instituta, te da taj proces bude vraćen na nivo entiteta.

"Više od 1.600 porodica još uvijek traži svoje najmilije i mi treba da poštujemo njihove zahtjeve. Postoji zakonski osnov za ukidanje Instituta, jer je on nastao sporazumom između Međunarodne komisije i Savjeta ministara, a ne zakonom", rekao je Kojić.

U proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je 23.184 boraca Vojske Republike Srpske, a poginulo je i nestalo oko 10.000 civila.

Republika Srpska još traga za 1.662 nestala lica, od kojih 814 boraca, i to za 801 pripadnikom Vojske Republike Srpske, 13 pripadnika MUP-a Srpske, kao i za 846 civila.

U Srpskoj se nalaze tri kosturnice u kojima je 650 neidentifikovanih tijela, od kojih se 311 nalazi u kosturnici u Banjaluci, 274 u Istočnom Sarajevu, a 65 u kosturnici u Nevesinju.

Skupština Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske održala je u Banjaluci redovnu izvještajnu sjednicu.