latinica  ћирилица
30/09/2015 |  12:41 | Autor: SRNA

Kozarev: Status SPC na Kosovu rješavati u okviru briselskog dijaloga

Srbija traži od međunarodne zajednice da se aktivnije uključi u rješavanje statusa Srpske pravoslavne crkve i njene imovine na KiM, kao i da se to pitanje rješava u okviru briselskog dijaloga sa Prištinom, rekao je zamjenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za KiM Dušan Kozarev.

Kozarev je, u obraćanju na ovogodišnjem OEBS-ovom Samitu ljudske dimenzije u Varšavi, istakao da Priština to pitanje do sada nije željela da rješava dijalogom.

"Na Kosovu i Metohiji srpsko religijsko nasleđe suštinski je dio nacionalnog identiteta. Srpska pravoslavna crkva i manastiri na Kosovu i Metohiji dokaz su drevnosti srpske državnosti, dokaz patnje i opstanka srpskog naroda, i Srbi su veoma vezani za njih", rekao je Kozarev na panelu "Borba protiv rasizma, ksenofobije i diskriminacije".

Iznoseći argumente protiv prijema samoproglašenog Kosova u Unesko, Kozarev je podsjetio na kontinuiranu istoriju napada na srpske svetinje na Kosovu i Metohiji, apelujući na OEBS da notira i čuva informacije o takvim incidentima.

On je podsjetio da su objekti SPC na Kosovu i Metohiji u novijoj istoriji bili na udaru destruktivnog albanskog nacionalizma od osamdesetih godina prošlog vijeka, da bi napadi kulminirali tokom ratnih sukoba i razmještanja međunarodnih snaga u ovoj srpskoj pokrajini.

"Nakon dolaska međunarodnih snaga 1999. godine 141 crkva i manastir SPC potpuno su uništeni ili teško oštećeni. Samo tokom martovskog nasilja 2004. godine oštećeno je ili uništeno 35 sakralnih objekata SPC", rekao je Kozarev.

On je istakao da su se na udaru našli i spomenici pod zaštitom Uneska, kao što su Bogorodica Ljeviška u Prizrenu i manastir Visoki Dečani, koji je u nekoliko navrata granatiran, a zgrade u manastirskom kompleksu su naružene grafitima "ISIS", "Kalifat dolazi", "OVK" i "Albanska nacionalna armija".

Predočio je da je samo u prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno devet ispisivanja grafita "OVK" i "ISIS", pljačkaških upada u crkve, skrnavljenja pravoslavnih grobalja i drugih incidenata.

On je istakao da u protekle dvije decenije incidenti iz mržnje ugrožavaju kolektivnu dimenziju vjerske slobode na KiM.

Provaljivanje u crkve i pljačka, pisanje grafita, maltretiranje monaha, uzurpacija crkvene imovine, ilegalna gradnja na crkvenim posjedima i skrnavljenje pravoslavnih grobalja, kaže Kozarev, i dalje se dešava takoreći svakodnevno.

"Ozbiljan problem je i onemogućavanje proslavljanja hrišćanskih praznika", upozorio je Kozarev, istakavši da incidenti po pravilu ne dobijaju sudski epilog, a da se neki napadi na crkvenu imovinu čak događaju uz eksplicitnu ili prećutnu saglasnost pravosudnih organa.